Ana Sayfa / Kategoriler/ Reiki

Işık

Işık

(2)
Merhaba, ben Işık… Taşıdığım isimle çıktığım yolda Evrenin bana sunduğu bu yeteneğimi sizinle paylaşabilmek için buradayım.
Jade

Jade

Jade ben, Yaşam koçu ve enerji uzmanıyım.

Düne kadar tek tük aralara sıkışmış doğu felsefesi kitapları bir bakıyorsunuz psikoloji rafında, diğer kitapçıda hobi de, bir diğer tarafta din kitaplarının arasında yer alırken bugün kişisel gelişim kitapları artık kendine has standında bütün gücüyle yer alıyor. Konuyla biraz ilgiliyseniz zaten artık bir sıçrama tahtasında olduğumuzun farkındasınızdır. Bizlerin toplum olarak ilk duyumlarımız akupunktur, bio enerji, refleksoloji gibi daha fiziksel iyileştirme yöntemleriyle başlar. Bu çalışmaların başarı grafiği ilgiyi artırdığı gibi, ne yazık ki popülerleşerek ciddi bir sömürü aracı haline gelmesine neden olmuştur. Konu biraz daha soyut kavram ve uygulamalara evirildikçe bunun kontrolü daha da zorlaşmıştır. Sonuçta hastalığına, sıkıntısına, derdine derman arayan kişi her türlü yolu deneyecektir. O nedenle de naçizane Reiki enerjisini açıklamadan önce bu konuda daha dikkatli, hassas ve seçici olmanızı öneririm. Sonuçta altında çok derin bir bilinç ve felsefe yatmaktadır. Tek bir seansla uyumlanarak, gerekli alt yapıyla donanımlanmadıktan sonra bu yüce şifa kaynağının bereketini görmek, tam manasıyla şifalanmak çok da mümkün olamayacaktır. Bu yazının amacı da Reiki şifasına ihtiyacı olan ya da şifacı olmak isteyenlere yol gösterici olmaya çalışmaktır.

Bu kısa girişten sonra evrensel şifa enerjisi REİKİ nedir bunu açmaya çalışalım.

Reiki saf SEVGİ enerjisidir, yani sonsuz evrenin şifa enerjisidir. Sonsuz evren ise yüce Tanrı’nın bir enerjisidir, aslında her şey olan ve bir olan Tanrı’nın sevgisidir. Eğer yüce Tanrının bir parçasıysak ki tasavvuf kâinatı Yaradan’ın yansıması olarak tasvir eder. İslam’ın kutsal kitabı Kur’an da ise Kaf süresi 16. Ayet; “and olsun ki insanı biz yarattık, nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz, biz ona şah damarından daha yakınız” buyurur ki bu da Tanrı’nın her daim içimizde ve her yerde olduğunun yorumudur. Reiki enerjisi evrenseldir ve hiçbir dine mal edilmemelidir. Sonuçta tüm semavi dinler Tanrı’nın birliğini ve yüceliğini kabul eder, mesajını ise sevgi olarak verir.

Reiki ‘nin kelime açılımını yaparsak “Rei” spiritüel bilgelik, yüksek şuur, “Ki” ise yaşam gücü, yaşamın içinden akıp gelen yaşam enerjisi demektir. Bu kelimenin Çince karşılığı CHİ, Hindistan’ın resmi dili olan Sankskritçe deki karşılığı da PRANA’dır

Reiki enerjisi Tanrı’nın içimizde olduğu inancından yola çıkarak herkeste var olan gücün belli bir teknikle kullanılmasıdır.  Aslına bakarsanız basit ve doğal bir tedavi yöntemidir. Kişi kendi kendine şifa verebildiği gibi isteyen kişilere de bu şifayı elleri yardımıyla verebilmektedir. Ancak bunun için uyumlanmak şarttır. Uyumlanma yani inisiye olma çok da yabancı olmadığımız bir durumdur. Anadolu’da buna el vermek de denir. Yalnız Reiki uyumlaması el verme ritüelinden biraz daha komplikedir. Herkes uyumlama yapamaz, uyumlama yapacak kişinin belli basamaklardan geçmesi gerekmektedir. Uyumlanma sırasında çakralar açılır, evrenin şifa enerjisini ellerinden akıtmaya izinli olurlar. Reiki enerjisini verebilmek için sadece saf bir niyete ihtiyaç vardır. Bu şifa enerjisini sadece isteyen kişilere verilmesi doğrudur. Reiki enerjisini veren kişi sadece bir kanal olduğunu unutmamalıdır.

REİKİ’NİN TEMEL FELSEFESİ

Bugün ve anda kalarak;

v  Müteşekkir olmak, Şükretmek

v  Endişe etmemek

v  Kızmamak

v  Dürüst olmak

v  Nazik ve saygılı olmak

Şükür; yüce Rab’in verdiği nimetlere, durumlara, olaylara isyan etmemek ve kabule geçmektir. Reiki bize Tanrı’ya müteşekkir olmayı öğretir. Bu da farkındalık halidir. Müteşekkir olmak yüreğimizin derinliğinden gelir ve huzur verir.

Endişe etmemek; burada ise yüce Yaradan’a teslimiyet vardır. Hiçbir şeyden endişe etmemek ve korkmamak esastır. Olmuş, olmakta ve olacak olan her şeyin hayrımıza olduğu bilincinde olmaktır.

Kızmamak; Yaradan’dan ötürü hiç kimseye ve hiçbir varlığa öfkelenmemek, kin ve nefret duygusu çıkarmamaktır. Günümüzde an olmuyor ki bir konu canımızı sıkmasın trafikten hayvan haklarına kadar öyle uzun bir listedir ki bu. Bazen tişörtümüzün kirli olması bile kızmamıza sebep olabilir. Kızdığımız anlarda bedenimizin reaksiyonlarını takip ettiğimiz de ne kadar olumsuz sonuçlar doğurduğunu çok rahat gözlemleyebiliriz. İşte buna izin vermememiz gerekmektedir ki Reiki bunu başarmamıza yardımcı olur.

Dürüst olmak; her zaman her koşulda her durumda saf sevgiyle dürüst olmak ama önce kendine karşı dürüst olmayı prensip edinir. Kendimize ve evrene karşı ne kadar dürüst olursak gerçek bilgiye o zaman ulaşabiliriz.

Nazik ve saygılı olmak; Hz.İsa’nın meselinde olduğu gibi tokat atana diğer yanağını uzatmak tanrı sevgisiyle dingin, her varlığa karşı saygılı ve nazik olmak. Biz biriz, evren bir ve bütün her şeyin kendi içinde bir dengesi vardır ve bütünün de bir dengesi vardır. İşte vazifemiz bu dengeyi bozmamak yani her şeye doğaya, gayaya, insanlara ve tüm varlıklara karşı nazik olmalıyız.

REİKİ UYUMLANMA SÜRECİ

Uyumlanma Reiki evrensel şifa enerjisinin akması ve kullanılabilmesi için yapılması gereken bir kanal açma prosesidir. Kadim Reiki şifa metodu Tibet mastırlarının uyguladıkları bir öğretidir. Uyumlanan kişi şifa verme tekniğini de öğrenir. Bir kez uyumlanan kişinin ellerinden yaşamı boyunca enerji akar. Reiki’nin temel felsefesini benimsemiş, içselleştirmiş yaşam biçimi haline getirmiş kişiler inisiyasyon döneminde 21 günlük arınma sürecine girerler. Reiki üç seviyedir ve her bir seviyede uyumlanan kişiler fizik ve eterik bedenlerinin titreşim seviyesini artırmak için bu 21 günlük arınma sürecini yaşamalıdırlar. Arınma süreci temel felsefeye bağlı kalarak yeme içmenin de dengede olmasıdır. Her türlü bağımlılık yapan alkol, tütün ve türevleri gibi maddeleri kullanmamak, tabi ki vejetaryen beslenmeyi tercih etmek ve bol su içilmesi önerilmektedir. Bu süre zarfında bedendeki eski, kaba ve olumsuz enerjiler dışarı atılacak, her türlü hatıraların serbest kalmasını sağlayacaktır. Arınma sürecinin kendine göre yan etkilerini olmaktadır. Bunlar baş ağrısı, ciltte çeşitli lezyonlar, aşırı terleme veya idrara çıkma, duygusal iniş ve çıkışlar olarak kendini gösterebilir. Arınma sürecinin sonunda kişi kendini çok rahatlamış ve enerji seviyesinin yükseldiğini fark eder.

Reiki’yi kullanırken yüce Yaradan’dan izin alınarak mantrası (duası) söylenmelidir ve enerji davet edilmelidir. Şifacıların üst enerji merkezleri ve avuç içi çakraları açılarak enerji akışı başlar. Reiki sembolleri uyumlanmamış kişiler tarafından asla kullanılmamalıdır.

Reiki uyumlamasını arınma süreçlerini yaşamış, Reiki’nin temel felsefesini içselleştirmiş, yaşam biçimi haline getirmiş üstat/master ünvanını almış kişiler yapmalıdır. Ayrıca bu kişilerin uyumlama yapabilme inisiyesinden de geçmiş olması gerekmektedir.  Temelinde ise sağlam bir içsellik ve bilgi gerekmektedir.

Ücretsiz Bilgilendirme Hizmeti

Merhaba! Hafta içi 10 - 18 saatleri arasında +90 850 272 11 16 numaralı fal merkezi danışmanlık hattımızdan bize ulaşabilirsiniz!